HISTORIA KLUBU


Początki piłki ręcznej w Kobierzycach to okres początku lat dziewięćdziesiątych i związane jest nierozerwalnie z osobą założyciela, trenera i w ostatnim czasie kierownika drużyny Wojciecha Duczka.

Historia kobierzyckiej piłki ręcznej zaczęła się w 1992 roku, gdy Wojciech Duczek został nauczycielem wychowania fizycznego w kobierzyckiej szkole.

„Właściwie nie było wtedy żadnej bazy sportowej. Mieliśmy tylko małe ziemne boisko z wylanymi betonem liniami do gry w piłkę ręczną. Coś trzeba było jednak robić na tych lekcjach i tak się zaczęła nasza przygoda z piłką ręczną”, wspominał po latach Wojciech Duczek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Początkowo młode zawodniczki z Kobierzyc działały w ramach zajęć SKS w Szkole, później pod egidą Uczniowskiego Klubu Sportowego „Duet” założonego w maju 1996 roku. W 1998 w zarejestrowano w Sądzie Stowarzyszenie Sportowe pod nazwą – Klub Piłki Ręcznej Gminy Kobierzyce, które zastąpiło UKS Duet. Pierwszym Prezesem KPR Gminy Kobierzyce został pan Jan Skowroński, a pierwszym wiceprezesem pan Zbigniew Dobrzański.

W roku 2000 KPR Gminy Kobierzyce odniósł swój pierwszy duży sukces – IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Żorach. Jak wspomina Wojciech Duczek, graliśmy wtedy przeciwko naszej obecnej zawodniczce, Beacie Skalskiej. Trenerem kobierzyckiej drużyny był wówczas pan Andrzej Dudkowski.

Już w pierwszym roczniku wychowanek KPR-u znalazła się znakomita zawodniczka, wieloletnia podpora zespołu pani Grażyna Janczak, dziś trenerka odnoszącego spektakularne sukcesy drugoligowego składu KPR Kobierzyce.

Działalność szkoleniowa i wychowawcza oraz budowanie drużyny w oparciu o własne wychowanki stały się znakiem rozpoznawczym KPR Gminy Kobierzyce.

Od początku swego istnienia klub działa jako organizacja silnie związana z lokalną społecznością – wszystkie funkcje
w zarządzie pełnione są społecznie.

W pierwszych latach swego funkcjonowania KPR Kobierzyce działał w bardzo trudnych warunkach, mając do dyspozycji jedynie niewielką halę w kobierzyckiej szkole. Z konieczności, część treningów odbywała się we wrocławskiej hali przy ul. Parkowej i hali AWF. Sytuacja poprawiła się wraz powstaniem hali sportowej w Jordanowie Śląskim, w której zespół występował przez kilka lat.

Prawdziwą rewolucję przyniosło oddanie do użytku wspaniałej hali Sportowo-Widowiskowej w Kobierzycach, w której swoją siedzibę ma dziś Klub.

W sezonie 2011/12, z inicjatywy i pod trenerską wodzą Renaty Jastrzębskiej, utworzono drużynę seniorską KPR Kobierzyce.

Seniorki KPR-u w trzecim sezonie uzyskały awans do I ligi, a po kolejnych trzech sezonach, już pod wodzą Tomasza Folgi i Andrzeja Dudkowskiego awansowały do PGNiG Superligi Kobiet, w której obecnie występują.

W Superlidze KPR Kobierzyce zadebiutował 3 września 2016 meczem, przegranym, przeciwko Pogoni Szczecin. W pierwszym sezonie Superligowym klub zajął 9. miejsce w tabeli. W drugim awansował już na siódme, pokonując wiele utytułowanych, renomowanych zespołów. W drugim awansował już na siódme, pokonując wiele utytułowanych, renomowanych zespołów. W swojej trzeciej superligowej kampanii kobierzyczanki uplasowały się na szóstej lokacie, a rok później sięgnęły po pierwszy w historii Klubu medal – brąz PGNiG Superligi kobiet. KPR rozgrywkach 2020/2021 poprawił ten wynik, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W poprzednim sezonie dołożył do swojego dorobku kolejny brązowy medal i historyczne trofeum – PGNiG Puchar Polski. W sezonie 2022/2023 trójkolorowe zdobyły trzeci brązowy medal, a także zadebiutowały na arenie międzynarodowej, biorąc udział w EHF European Cup.

Filarem działań KPR Gminy Kobierzyce pozostaje jednak nadal działalność szkoleniowa i wychowawcza. Wraz z dynamicznym rozwojem gminy Kobierzyce rozwinęły się sekcje dziecięce Klubu w nowych szkołach: w Wysokiej i w Tyńcu Małym. Najmłodsze zawodniczki ćwiczące pod okiem Martyny Michalak, znakomitej zawodniczki, trenerki i wychowanki Klubu startują w Dolnośląskiej Lidze Dziewczynek. Starsze realizują swoją pasję pod wodzą Beaty Skalskiej (zespoły juniorskie) oraz Grażyny Janczak (zespół II-ligowy), byłych reprezentantek Klubu.

Aktywność ta możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów, z których pierwszym i najważniejszym jest Gmina Kobierzyce.

Prezesem KPR-u Gminy Kobierzyce Sp. z o.o. jest pan Piotr Smoła. Zarząd tworzą: Jacek Blicharz – wiceprezes oraz Jerzy Kiepura. Trenerem pierwszego składu jest Marcin Palica.

Zarząd Stowarzyszenia KPR Kobierzyce tworzą Grzegorz Roznerski - prezes, Szymon Bejmowicz - wiceprezes, Jakub Dobrzyniecki - sekretarz oraz Sławomir Wnęk, Grażyna Janczak i Beata Skalska.

Nasze zawodniczki powoływane są do seniorskiej kadry narodowej, kadry narodowej B, a także młodzieżowych kadr Polski. Ponadto kobierzyczanki są także reprezentantkami kraju na arenie międzynarodowej w plażowej odmianie piłki ręcznej.

Więcej o historii klubu można przeczytać tutaj.


NASZE SUKCESY

SENIORKI

  • Srebrny medal Mistrzostw Polski ORLEN Superligi Kobiet - sezon 2023/2024
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi Kobiet - sezon 2022/2023
  • Debiut na arenie międzynarodowej - EHF European Cup - sezon 2022/2023
  • Zwycięzca PGNiG Pucharu Polski 2022
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi Kobiet - sezon 2021/2022
  • Srebrny medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi Kobiet – sezon 2020/2021
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi Kobiet – sezon 2019/2020
  • Awans do PGNiG Superligi Kobiet – sezon 2015/2016

MŁODZICZKI
- IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek – 2000/2001

PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA

2017:
– juniorki: złoto Mistrzostw Polski
– juniorki młodsze: srebro Mistrzostw Polski

2018:
– juniorki: 5. miejsce na Mistrzostwach Polski

2019:
– juniorki: srebro na Mistrzostw Polski

2020:
– juniorki: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska,
oraz 6. miejsce na Mistrzostwach Polski,
– juniorki młodsze: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska
– młodziczki: srebro na mistrzostwach Dolnego Śląska

2024:
– młodziczki: srebro na mistrzostwach Dolnego Śląska i 8. miejsce na Mistrzostwach Polski
- juniorki młodsze: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska i 5. miejsce na Mistrzostwach Polski
- juniorki: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska i mistrzostwo Polski