Na inaugurację sezonu z Ruchem

7 wrz 2022 |

Zawodniczki KPR-u Gminy Kobierzyce w najbliższy piątek rozpoczną sezon PGNiG Superligi kobiet. Na inaugurację zmierzą się z powracającym do elity KPR-em Ruchem Chorzów.

Zawodniczki KPR-u Gminy Kobierzyce w najbliższy piątek rozpoczną sezon PGNiG Superligi kobiet. Na inaugurację zmierzą się z powracającym do elity KPR-em Ruchem Chorzów.

KPR Ruch Chorzów to jeden z trzech tegorocznych beniaminków, który może pochwalić się sporym doświadczeniem w najwyższej klasie rozgrywkowej. Chorzowianki wracają do krajowej elity po rocznej nieobecności – w minionym sezonie ich miejsce zajęła Suzuki Korona Handball Kielce. Najbliższe rywalki Kobierek jednak nie próżnowały, bowiem występowały jednocześnie w dwóch ligach: na zapleczu PGNiG Superligi kobiet (zwycięstwo w gr. B i 2. miejsce w Turnieju Mistrzyń 1. Ligi Kobiet) oraz w czesko-słowackiej MOL Lidze (11. pozycja).

W Ruchu doszło do wielu zmian. Barwy klubowe zmieniła m.in. jedna z podstawowych zawodniczek, Katarzyna Wilczek. Do zespołu dołączyło za to kilka szczypiornistek z Ukrainy, najciekawszą z nich jest z pewnością Anna Diablo. To reprezentantka kraju, która ostatnio występowała w HC Dniepriance Chersoń – w sezonie 20/21 imponowała skutecznością, zdobywając tytuł królowej strzelczyń ukraińskiej elity z dorobkiem 187 bramek. Oprócz niej Klub pozyskał bramkarkę Marynę Szalimową (Real Mikołajów) oraz trzy rozgrywające: Anastazję Bondarenko (Real Mikołajów), Irynę Morozenko i Anastasiię Kalyhinę (obie z Dnieprianki Chersoń). Zmienił się także trener – szkoleniowcem drużyny został Valentyn Vakula. Kobierzyccy kibice z pewnością kojarzyć będą za to bramkarkę rywalek, Monikę Ciesiółkę, która spędziła w Kobierkach kilka sezonów.

– Mecz z Chorzowem będzie pierwszym naszym meczem w nowym sezonie, dlatego chcemy rozpocząć go z pełną koncentracją i pokazać, że okres przygotowawczy przepracowaliśmy na najwyższych obrotach. Chorzów to klub wracający do Superligi po roku przerwy, zmienił się trener, jest klika nowych zawodniczek, więc musimy się mocno skupić na tym, żeby nie dać się zaskoczyć i od początku narzucić swój styl gry – mówi rozgrywająca ekipy z Kobierzyc, Oliwia Domagalska.

W okresie przygotowawczym chorzowianki sparingowały z drużynami zza granicy. Pod koniec sierpnia Niebieski wzięły udział w Grand Prix Prague 2022, gdzie pokonały czeską drużynę Sokol Pisek 38:33 oraz wicemistrza Czech DHC Pilzno 22:20, a także uległy Slavii Praga 23:32.

Najskuteczniejszymi zawodniczkami Ruchu w poprzednim sezonie były Marcelina Polańska, Natalia Kolonko oraz Natalia Stokowiec. Spore zagrożenie stanowi również kapitanka zespołu, obrotowa Karolina Jasinowska.

– Musimy być przygotowane na każdy wariant obrony i zwrócić uwagę na grę przeciwniczek w centralnym sektorze, gdzie dobrze funkcjonuje ich współpraca z kołowymi. To od zawsze sprawiało nam kłopoty. Najważniejsza w tym meczu będzie mocna defensywa, która pozwoli nam wyprowadzić szybką kontrę, ale mam nadzieję, że dzięki skupieniu i skuteczności będziemy bez większego problemu zdobywać bramki w ataku pozycyjnym – dodaje Domagalska.

KPR Gminy Kobierzyce to aktualne brązowe medalistki i zdobywczynie PGNiG Pucharu Polski.

– Klasycznie od kilku sezonów dążymy do tego, żeby KPR wywalczył medal. Rywalizacja w lidze jest bardzo zacięta, nawet do zdobycia brązu jest kilku kandydatów. Mnie osobiście interesuje to, żeby zespół rozwijał się z sezonu na sezon, na coraz wyższym poziomie i wtedy sukces przychodzi sam – mówi trenerka Kobierek, Edyta Majdzińska.

W ekipie trójkolorowych także doszło do kilku zmian. Sportową karierę zawiesiła skrzydłowa, Paulina Ilnicka, a bramkarka Barbara Zima przeniosła się do MKS-u Zagłębia Lubin. Drużynę wzmocniły za to: rozgrywająca Katarzyna Cygan (wcześniej EKS Start Elbląg), bramkarka Patrycja Chojnacka (Suzuki Korona Handball Kielce) oraz skrzydłowa Izabela Siarkowska (juniorskie zespoły Kobierek).

Mam do dyspozycji osiemnaście zawodniczek, wszystkie czekają na pierwszy gwizdek – zapowiada Edyta Majdzińska.

Kobierzyczanki w minionym tygodniu zakończyły okres przygotowawczy sparingiem z MKS-em Piotrcovią Piotrków Tryb. Spotkanie zakończyło się wynikiem 33-26.

Starcie Kobierzyc i Chorzowa zaplanowano na piątek, 9 września. Oba zespoły mierzyły się ze sobą ostatni raz w kwietniu 2021 roku – wówczas Kobierki wygrały 40-29. W najwyższej klasie rozgrywkowej podopieczne Edyty Majdzińskiej nie uległy chorzowiankom ani razu, wygrały wszystkie trzynaście spotkań.

/ Po spotkaniu prosimy kibiców o nieopuszczanie hali – odbędzie się mała uroczystość. /


1. seria PGNiG Superligi kobiet
KPR Gminy Kobierzyce – KPR Ruch Chorzów
piątek, 9 września, godz. 19
Transmisja emocje.tv
Bilety ekobilet.pl