Polki trzynaste na Otwartych Mistrzostwach Europy U-16

6 lip 2024 | Kluby

Kadra Polski juniorek młodszych zakończyła udział w Otwartych Mistrzostwach Europy U-16. Biało-czerwone pokonały w piątek reprezentację Słowacji 22-21, dzięki czemu zajęły 13. miejsce.

Polki z Natalią Maćkowiak w składzie trenowały wspólnie od drugiej połowy czerwca. Wówczas rozegrały dwumecz z Litwinkami, a lipiec rozpoczęły od udziały w Otwartych ME U-16, które odbywały się w szwedzkim Goeteborgu.

Kadra pod wodzą Andrzeja Niewrzawy zajęła czwarte miejsce w swojej grupie, ulegając Szwecji (18:23), Francji (19:24) i Portugalii (15:16), by na końcu pewnie triumfować w starciu z Turcją (22:10). To dało naszym reprezentantkom prawo gry o miejsca 9-20.

W drugiej fazie turnieju Biało-czerwone wygrały z Rumunkami (28:26), następnie wyraźnie uległy Czeszkom (18:27), a na koniec rozbiły Cypryjki (33:13). Sześć zgromadzonych punktów oznaczało, że na zakończenie zmagań kadra Polski zagra o 13. lokatę.

Tam czekały Słowaczki. W pierwszej połowie spotkanie przebiegało pod dyktando Polek, które schodziły na przerwę z dwubramkową zaliczką (13-11). Po zmianie stron inicjatywę przejęły rywalki, które nie tylko odrobiły straty, ale i wyszły na prowadzenie (20-19). Końcówka meczu należała jednak do podopiecznych Andrzeja Niewrzawy, które wygrały 22-21.

Wynik piątkowego meczu oznacza, że reprezentacja Polski zakończyła Otwarte Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 na 13. lokacie, notując bilans czterech zwycięstw i czterech porażek. Z bardzo dobrej strony pokazała się nasza bramkarka, Natalia Maćkowiak, a najskuteczniejszą zawodniczką w  szeregach Biało-czerwonych była Lena Urbaniak z MKS-u MOS-u Śląska Wrocław (28 goli).