Zagłębie górą w derbach Dolnego Śląska

15 lis 2023 | Relacja

Mistrzynie Polski okazały się zbyt mocne dla Kobierzyczanek, które poniosły pierwszą porażkę na własnym parkiecie. Zespół z Lubina pozostaje niepokonany w tym sezonie ligowym.

Przed starciem nagrodzono najlepszą zawodniczkę ORLEN Superligi Kobiet w październiku, Mariolę Wiertelak.

Początek meczu był niezwykle wyrównany i żadna z drużyn nie potrafiła wyjść na dwubramkowe prowadzenie (4:5 6’). Dopiero w 10. minucie Kobierki trafiły na 7:5, lecz chwile później KGHM zmniejszył przewagę do jednego punktu. Na półmetku pierwszej części gry gospodynie wciąż wygrywały 8:7, a po obu stronach znakomicie dysponowane były bramkarki - Kowalczyk oraz Zima. Twarda gra ekip kandydujących do mistrzostwa obfitowała w sporą ilość przewinień, a także kary.

Wynik oscylował wokół remisu, ale MKS był zespołem, który kontrolowal wydarzenia na boisku. Z czasem lepsza dyspozycja w ofensywie zaskutkowała trzybramkową przewagą nad KPR-em (12:15 26’). Świetnie w ataku spisywała się Karolina Kochaniak-Sala. Podopieczne Bożeny Karkut bardzo skutecznie blokowały dostęp do bramki rywalkom i schodziły do szatni przy rezultacie 17:13.


Po przerwie obraz gry się nie zmienił i wciąż obserwowaliśmy bardzo zacięty pojedynek. Reprezentantki Zagłębia lepiej wykorzystywały błędy zawodniczek Marcina Palicy i konsekwentnie budowały przewagę (17:24 40’). Z minuty na minutę coraz bardziej widoczna była wyższość mistrzyń Polski. Kobierki próbowały przedrzeć się przez defensywę rywalek, lecz nawet, gdy ta sztuka się udawała, to w bramce znakomitym refleksem popisywała się Monika Maliczkiewicz (17:26 44’).

KGHM nie miał litości dla przeciwniczek i coraz śmielej poczynał sobie w ataku (20:32 54’). Duża w tym zasługa wcześniej wspomnianej Kochaniak-Sali, która była nie do zatrzymania. Poziom zaprezentowany przez przyjezdne był dziś nieosiągalny dla Kobierzyczanek. Końcowy rezultat to 24:37 dla zespołu z Lubina.

Najlepszą zawodniczką spotkania wybrano Katarzynę Cygan, a po stronie przeciwnej wyróżniono Monikę Maliczkiewicz.

KPR Gminy Kobierzyce – KGHM MKS Zagłębie Lubin 24:37 (13:17)

KPR: Kowalczyk, Saltaniuk, Chojnacka - Drażyk (5), Kocińska, Buklarewicz (3), Janas (2), Wiertelak (1), Kozioł, Ważna (2), Domagalska (1), Cygan (6), Despodovska (4), Smolinh, Melekestseva
Karne: 3/7
Kary: 6 min. (Wiertelak, Ważna x2)

KGHM: Maliczkiewicz, Zima, Promis (1), Pankowska, Grzyb (6), Przywara (3), Górna (5), Zych (1), Drabik (3), Szarkova (1), Michalak (1), Bujnochova (4), Kochaniak-Sala (7), Machado Matieli (2), Jureńczyk (2), Milojević (1)
Karne: 4/5
Kary: 12 min. (Pankowska, Przywara, Zych, Michalak, Jureńczyk, Milojević)